GENÇLİK FORUM

GENÇLERİN BULUŞMA NOKTASI...

AnasayfaGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Dil Nedir ?

YazarMesaj
admin serdar
Admin
Admin

Erkek
Personalized field :

MesajKonu: Dil Nedir ?   Cuma Tem. 04, 2008 9:49 pm

Çok geniş anlamıyla dil* düşünce* duygu ve güdüleri* doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak bildirmeye yarayan herhangi bir anlatım aracıdır. Bu tanım bütün canlıların kendi aralarındaki bildirişimlerle ilgili işaret sistemlerini olduğu kadar* insanlar tarafından doğanın ve eşyanın ortak kalıplar halinde manalandırılması olgularını da kapsamaktadır.

İnsanlar ve hayvanlar bir takım sesler ve işaretlerle düşünce* duygu ve güdülerini anlatmaktadırlar. Bunlar birer (dil)dir. Yaprakları solmaya başlayan bir bitki de (susadım) veya (hastayım) demektedir. O halde bitkilerin bile doğaya dönük dilleri vardır. Demek ki tüm canlıların* kendilerini ve hallerini anlatabilme olanakları vardır. Buna dolaysız (doğrudan doğruya) bildirişim diyoruz.

Bir de insanların* uzun bir yaşantı sonunda* ortak sembollerle* ortak kalıplarla* evrende* doğada ve eşyada manalandırdıkları* özel anlamlar aşılaladıkları* dolaylı birer bildirişim aracı olarak kullandıkları işaretler ve sesler var ki bunlardan da sembolik* artistik bir dil oluşabiliyor; (yağmurun dili* denizin dili* göklerin dili* güllerin dili) gibi.

Bizim konumuz (insan dili)dir. Bunun için dilin* dar* bilimsel bir tanımını yapacağız. İnsanların aralarında anlaşmaya* kendilerini ifade etmelerine araç olan dil* bir dilbilgisi sistemi içinde örgütlenmiş* düşünce ve duyguları bildirmeye yarayan ses* işaret ya da hareketlerin bütünüdür.

İnsan anlatım ve bildirişim için ya hareket eder (jest)* ya da ses çıkarır (konuşma) ya da belirli işaretler çizer (yazı). Konuşma dili* yazı dili* hareket dili* (insan dili)nin üç ayrı görüntüsüdür.

Dil Nedir ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mut'un Tarihçesi...